Ką reikia žinoti apie dūmų detektorius?

Kam reikalingas dūmų detektorius?

Vien pernai metais visoje Lietuvoje gaisrų metu žuvo 103 žmonės. Manoma, kad bent pusė jų galėjo išsigelbėti, jei jų namuose būtų buvę įrengti dūmų detektoriai. Deja, statistika byloja, kad šių metų pradžioje tik maždaug 16 proc. namų ūkių Lietuvoje turėjo dūmų detektorius.

Kaip veikia dūmų detektorius?

Dūmų detektoriai dar ankstyvoje gaisro fazėje sureaguoja į degimo metu susidariusias duja ir pradeda skleisti signalą. Signalas būna toks stiprus, kad prikelia net ir kiečiausiai įmigusius žmones.

Nors visi detektoriai reaguoja į gaisro metu susidariusias dujas, jų veikimo principas šiek tiek skiriasi. Optiniai detektoriai reaguoja į dūmus šviesos sklaidos principu, o joniniai detektoriai – į joninio elemento signalo pertrūkius. Abu variantai yra geri, tačiau dėl mažesnės kainos dažniau renkamasi optinius dūmų detektorius.

Kaip išsirinkti dūmų detektorių?

Pirmiausia siūlome atsižvelgti į tai, ar detektorius yra pažymėtas CE sertifikato ženklo. CE sertifikatas liudija, kad detektorius atitinka visus priešgaisrinės saugos reikalavimus ir turi saugumo garantiją.

Toliau reikia atsižvelgti į detektoriaus bateriją. Ji gali būti keičiama, arba tokia, kuri tarnaus visą detektoriaus naudojimo laikotarpį (priklausomai nuo gamintojo, bet dažniausiai iki 15 metų).

Paskutinis aspektas – detektoriaus kaina ir išvaizda. Čia jau visiška jūsų pasirinkimo laisvė. Dūmų detektorių kaina Lietuvoje dažniausiai svyruoja nuo 5 iki 15 eurų ir visi jie kokybiškai atlieka savo funkciją, tad belieka išsirinkti norimą dizainą.

Kaip įrengti dūmų detektorius?

Pagal priešgaisrinės saugos reikalavimus, nuo 2018 metų gegužės dūmų detektorius privalomas kiekviename name, bute ar kitose gyvenamosose patalpose. Rekomenduojama, kad dūmų detektorius būtų įrengtas kiekviename kambaryje, tačiau jo nereikėtų įrengti erdvėse, kur galimas didelis garų kiekis (virtuvėje ar vonioje).

Reikėtų atminti, kad vieno dūmų detektoriaus veikimo plotas yra apie 60 kvadratinių metrų. Tačiau šis plotas sumažėja jei jame yra sienų, durų ar kitų objektų, galinčių blokuoti dūmus. Ypač rekomenduojama dūmų detektorių įsirengti miegamajame.

Dūmų detektorių reikia montuoti ant lubų. Geriausia – patalpos centre, bet ne arčiau nei 20 centimetrų nuo sienos.

Jei ant lubų pakabinti detektorių galimybių nėra, jį galima kabinti ant sienos – maždaug 10-15 centimetrų atstumu nuo lubų, tačiau ne arčiau nei 20 centimetrų atstumu nuo kampo su kita siena.

Jei patalpos lubos yra nuožulnios, detektorių reikia kabinti ne žemiau, nei 0,9 metro nuo aukščiausio lubų taško.

Kaip prižiūrėti dūmų detektorių?

Jei įsigijote dūmų detektorių su keičiama baterija, ją reikėtų keisti maždaug kas metus. Nors daugumos baterijų pakanka 1,5 metų laikotarpiui, tačiau geriau pasikeisti anksčiau, nei pavėluotai.

Karts nuo karto detektorių reikėtų išbandyti paspaudžiant testavimo mygtuką. Jei detektorius veikia, paspaudus mygtuką turi pasigirsti signalinis garsas.

Taip pat reikėtų nepamiršti nuo detektorius laikas nuo laiko nuvalyti susikaupusias dulkes ir kitus nešvarumus, tik taip galėsite būti tikri, kad detektorius veikia nepriekaištingai.

Norime pastebėti, kad čia pateikta informacija nereikia vadovautis aklai. Ji yra bendro pobūdžio ir tinka daugumos detektorių atveju, tačiau priklausomai nuo gamintojo, rekomendacijos gali skirtis.

Autorius:

0 thoughts on “Ką reikia žinoti apie dūmų detektorius?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama